MOJE WIDZENIE ŚWIATA - nie koniecznie dobre, nie zawsze trafne ...ale to moje
wtorek, 28 lutego 2006
A ON STOI JAK STAŁczas przemija wszystko się zmienia a ruiny trwają w swej makabrycznej formie
a nocleg może być oczywiście TUTAJ :)
poniedziałek, 27 lutego 2006
3 x lis
droga lisa
podążając tropem lisa zawsze trafisz do kurnika - nie czyń tam jednak masakry.
W sobotę spotkałem trzykrotnie lisa. Niby nie ten sam osobnik, a jednak lis i to nie taki zwykły, tylko mówiący. Najpierw nic nie słyszałem, tylko widziałem, ale z czasem zacząłem widzieć coraz więcej, szerzej i jaśniej.
Lis pierwszy - złodziej - zawsze kojażony ze stratami, wykradaniem kur i duszeniem pozostałych, siejący spustoszenie w kurniku.
- Zobacz, co się stało z Twoimi "kurnikiem"! - powiedział - Kura ukradziona, a reszta ptaków leży na ziemi i nie masz z nich pożytku. Tak, to ja wkradłem się do Twojej zagrody i uczyniłem to wszystko.
Lis drugi - spryciaż - inteligencja (często zwana intuicją) pozwla mu przetrwac i zwyciężać, pokonywać trudności i osiągać sukcesy.
- Bierz przykład ze mnie. Jeśli nie mogę wejść do kurnika jedną drogą, szukam innej, wytrwale dążę do celu, gdyż tylko wtedy czeka mnie nagroda i dobrobyt, a mój brzuch nie jest pusty. Musisz uruchomić swoją pomysłowość i przebiegłość. Jeśli trafisz do kurnika po mojej wizycie, to nie masz tam czego szukać, ale wioska jest duża, nie możesz poddawać się na samym początku, musisz być wytrwały.
Lis trzeci - tajemniczy - to on powiedział:
- Pomyśl, widziałeś trzy lisy, kiedy ostatnio widziałeś choćby jednago? Może powinieneś usłyszeć nasze słowa, zrozumieć nasz język, zastanowić się i może wziąć z nas przykład?

Wciąż uczę się tego języka, staram się zrozumieć przesłanie. Szukam lisa w literaturze i mitologii. Lis faktycznie nie jest jeden. Miesza w sobie negatywne i pozytywne aspekty, jest wrogiem, ale i też przewodnikiem - warto za nim podążać.
Pojawia się w przypowieściach na całym świecie. Jest wysłannikiem shintoistycznego bóstwa Inari (Japonia), ma też erotyczny podtekst w chińskich przepowiedniach ludowych, gdzie stuletnie lisy zamieniają się w niebezpieczne i uwodzicielskie dziewczęta. Każdy zna bajkę o Lisie i Kruku, pojawia się on też w Małym Księciu, poświęcony jest mu cały rozdział.
Wszystkie przypisywane mu cechy odzwierciedlają silną wole przeżycia i kierowanie się instynktem, czy inteligencją. A przy tym lis jest przecież taki piękny ...wiedzą o tym wszystkie kobiety.
W ludowej astrometeorologi mówi się np. o księżycu lub słońcu w "lisiej czapie" (efekt halo), co ma zwiastować pogorszenie pogody, choć samo w sobie jest pięknym zjawiskiem i niie zawsze oznacza coś złego - przecież deszcz oczyszcza i uźyźnia ziemię, jest więc symbolem pładności i ...katharsis.


Mały Książe - rozdział XXI.
A oto sedno:
"- Nie ma rzeczy doskonałych - westchnął lis (..) - Życie jest jednostajne. Ja poluję na kury, ludzie polują na mnie. Wszystkie kury są do siebie podobne i wszyscy ludzie są do siebie podobni. To mnie trochę nudzi. Lecz jeślibyś mnie oswoił, moje życie nabrałoby blasku. Z daleka będę rozpoznawał twoje kroki - tak różne od innych. Na dźwięk cudzych kroków chowam się pod ziemię. Twoje kroki wywabią mnie z jamy jak dźwięki muzyki. Spójrz! Widzisz tam łany zboża? Nie jem chleba. Dla mnie zboże jest nieużyteczne. Łany zboża nic mi nie mówią. To smutne! Lecz ty masz złociste włosy. Jeśli mnie oswoisz, to będzie cudownie. Zboże, które jest złociste, będzie mi przypominało ciebie. I będę kochać szum wiatru w zbożu..."
"dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. (...) Ludzie zapomnieli o tej prawdzie - rzekł lis. - Lecz tobie nie wolno zapomnieć. Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś. Jesteś odpowiedzialny za twoją różę."
11:23, drogi_r , magia
Link Komentarze (7) »
czwartek, 23 lutego 2006
NOTKA
Zainteresowanych tym co mówi I'Cing informuję o wpisie dot. lini 3 (hex.38)
14:22, drogi_r , inne
Link Komentarze (3) »
BUMELANT

Wynajęte mieszkanie, żadnych głębszych znajomości. Z sąsiadami (tych których się już rozpoznaje) zwyczajowe "dzieńdobry" na klatce schodowej lub na najbliższych alejkach, na dalszych już trudno rozpoznać czy sąsiad.
Panie w sklepie są życzliwe, ale lekko niepewnie spoglądają w moją stronę.- Co to za facet co nie pracuje? - wpadam o różnych porach, "rano iwe dnie oraz w nocy" - Bezrobotny, czy jak? - zastanawiają się - I taki roztrzepany :-)
ech... WOLNY ZAWÓD ...to NIE ZAWÓD

środa, 22 lutego 2006
PERSPEKTYWA

czas w końcu powiedzić jak jest na prawdę - droga w dół wiedzie pod górę
a tam z tyłu jawi się cerkiew

nie ma czasu, w którym jesteśmy
nie ma miejsca, w którym będziemy
możemy płakać (udając, że nie)
użalać się nad sobą pod płaszczem litości

możemy padać przed ołtarzem krzyżem
mieć dwie, albo więcej twarzy
lecz szminki z naszych ust nie zmaże
żadna z wód do demakijazu

jest tak jak jest - inaczej nie będzie
mamy co mamy i nic więcej sie nie da
szukamy wytłumaczeń wczorajszego poranka
lecz zapominamy, że się nie budzimy.

PRZECIWIEŃSTWO

stanie z boku


ogień nad jeziorem
ogień ciągnie w górę, woda płynie w dół
wtorek, 21 lutego 2006
A to nadesłane przez Ghola zawarta TU


"Ludzie skłóceni nie mogą podejmować wielkich przedsięwzięć.
Nie wolno przełamywać sprzeczności, gdyż to je tylko pogłębia.
Są szanse poprawy sytuacji, bowiem w istocie sprzeczności
nie są tak wielkie, jak by się mogło wydawać.
Nie każda sprzeczność, nie każda opozycja jest szkodliwa.
Źródłem życia i postępu sa opozycje
między niebem i ziemią,
między kobietą i mężczyzną,
między ciałem i duchem."
linia 3
"Czując, że wszystko się przeciw niemu sprzysięgło,
czując się upokorzonym, nie powinien działać pochopnie
i zrywać więzów ze swym zwierzchnikiem lub otoczeniem.
Trzeba pozwolić, by czas przywrócił właściwy kurs biegowi rzeczy."

 
1 , 2 , 3 , 4
Zakładki:
__________________________
1,2,3...
blogi najbliższe
FotoBlogi
Inne blogi
Kolejne blogi
Rowerowo
WWW - galerie
WWW. - kina (da których chodzę)
WWW - kosmos
WWW - rankingi i katalogi
WWW - Wschód-Zachód
Za oknem
Search Engine Optimization
Powered by  MyPagerank.Net
Licencja